Že si své zákonodárce volíme ve volbách, a že ti nakonec určují pravidla ve formě změn legislativy, tak to jistě není třeba nikomu připomínat. Lidé by tedy měli ve vlastním zájmu k volbám docházet a volit zástupce ze svého středu pokud možno podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jaké změny nám zákonodárci připravili od prvního října roku 2018?
Možná to zní překvapivě, ale autolékárnička již může mít prošlou dobu expirace. Novela zákona tedy pamatuje na toto poměrně nesmyslné nařízení a není třeba se tímto již dále zabývat. Zároveň uvnitř nemusí být plastová rouška, nůžky, náplast s polštářkem a bavlněný trojcípý šátek. Co by však řidičům pomohlo, by byly zdravotní kurzy první pomoci, protože zejména mladí lidé si v mnoha vyhrocených situacích nedokážou poradit a nezvládnou poskytnout ani tu základní první pomoc.
Pokud máte zajištěnu asistenční službu, jste v tomto ohledu, jak se říká, za vodou. Stačí policii předložit uzavřenou smlouvu a nemusíte mít ve voze ani rezervu, ani hever, ani náhradní žárovky a pojistky. Pokud však službu zajištěnou nemáte, stále platí povinná výbava v plném znění, tedy dokonce i včetně správného uchycení rezervy v autě. Rezerva se tedy nesmí volně povalovat v kufru, nebo na zadním sedadle.
Za stáčení tachometrů nyní hrozí vysoké pokuty, až do výše 500 tisíc korun. To je namířeno zejména proti nekalým praktikám při prodeji ojetin. Týká se to i protokolů při výměně tachometru, ten musí předložit majitel nebo provozovatel vozu při STK a zároveň jej musí vystavit mechanik při montáži.
Dosud platilo, že sanitka přijížděla k nehodě vždy pravým nebo prostředním pruhem, nyní bude vjíždět k místu nehody naopak mezi levým a přiléhajícím pruhem. Toto opatření se zavedlo kvůli odlišným pravidlům v okolních zemích.