Na rozdíl od dob minulých už dnes nežijeme v rovnostářské společnosti, kdy stát určil, kolik kdo podle tabulek dostane, a nedalo se s tím hnout a lidé vesměs neměli kvůli svému zaškatulkování ani moc na výběr. Dnes už se může každý z nás rozhodnout, jakou práci bude dělat a kolik si za ni nechá zaplatit. A pak už stačí jenom přesvědčit vybraného zaměstnavatele, aby nám takovou vytouženou práci dal.
Ovšem vybíráme-li si podle výše mzdy, jež se nám má vyplácet, neměli bychom uvažovat zbrkle a akceptovat kdejakou pracovní nabídku, u níž se nabízí docela dobře vypadající mzda. Protože tu jde obvykle o hrubou mzdu, a ta ještě nevypovídá dostatečně o tom, jak se bude žít tomu, kdo ji bude dostávat. Protože se hrubá mzda zaměstnancům sice běžně nabízí, ale tito ji nakonec nedostávají. Taková hrubá mzda se totiž ještě zdaňuje. Musí se z ní zaplatit daň z příjmu či sociální a zdravotní pojištění a případně i další odvody, a to ji dokáže znatelně snížit. Na čemž toho zase až tak moc nezmění ani případné daňové úlevy, jež si někteří lidé mohou nárokovat.
Zaměstnanci tak nakonec dostávají čistou mzdu, jež je nižší než ta nabízená hrubá. A měli by s tím nejen počítat, ale měli by si zjistit i to, zda se jim vyplatí pracovat i za onu čistou mzdu, jež z toho vzejde.
Jenže jak si takovou čistou mzdu vypočítat, když někdo nerozumí účetnictví?
Vlastně to nemusí být žádný extra problém. Stačí použít pro převod hrubé mzdy na čistou internetovou kalkulačku, která to umí přímo bravurně, a vzápětí už kdokoliv ví, co v jeho případě bude která mzda obnášet. A člověk tak může zodpovědně zvážit, zda se mu za určitou mzdu pracovat vyplatí, anebo také ne.
A nikomu takovému nehrozí, že bude zaměstnán u někoho, u koho si kvůli příliš nízké a předem nezkontrolované a nepřepočítané mzdě nevydělá ani na slanou vodu.