Ano, dávno jsou ty doby pryč, kdy jsme zabalili kus masa do nějakého vysušeného sena a dali do našeho koženého batohu z mamuta. Ale co si budeme, příroda ocení míň plastů. Mnozí vás budou upozorňovat na vaše zdánlivě marné zachraňování planety, protože jsou tady větší znečišťovatelé a drtivá většina plastů …blablabla, tohle všechno pusťte za hlavu. Jednoduchým počtem se můžete utvrdit v tom, že vlastně děláte správně.
Jeden nakupující v průměru za svůj nákup v nějakém obchodě použije nebo nakoupí, kromě samotného nákupu, i 6 igelitových tašek a sáčků. A to je v průměru. Průměrný nakupující si zajde do obchodu na velký nákup dvakrát do týdne. To máme osmkrát za měsíc. Za rok to bude devadesát šest nákupů. Při těchto devadesáti šesti nákupech průměrný nakupující spotřebuje jednorázově (to znamená, že je poté vyhodí) 576 igelitových tašek a sáčků. A to je jenom jeden nakupující. A teď si vezměme, co by se stalo, kdybychom si nosili vlastní tašku a vlastní sáčky (například lněné) na pečivo a zeleninu. Za rok by takový průměrný šetrný nakupující spotřeboval přesně 0 igelitových sáčků a tašek. A teď si porovnejme ta čísla. 576 je, alespoň dle našich omezených znalostí matematiky, větší číslo než 0. Samozřejmě, chytrolíni by možná měli úplně rozdílný názor, ale dejme tomu, že tu právě nejsou, takže můžeme s touto informací volně nakládat.
Ostatně pokud si dneska můžete navrhnout vlastní tričko, proč byste si nemohli navrhnout vlastní tašku? Kdo říká, že musíte nutně nosit nějaké alternativní hloupé tašky, které nosí hipíci do Alberta? Navrhněte si klidně takovou, jaká se vám líbí, ať se i při nakupování cítíte dobře. A ještě jeden příklad na závěr. Pokud by taková malá vesnice o 1000 obyvatelích zvolila jednotnou taktiku nakupování, za rok by ušetřila skládky a přírodu o zhruba 576 000 sáčků a igelitek. Což už je moc pěkné číslo, no nemyslíte?